Blog > Komentarze do wpisu
Noc Żywych Bębnów

W sobotę mialam okazję brać udział w fantastycznym wydarzeniu, jakim była Noc Żywych Bębnów, czyli 7. urodziny City Bum Bum w klubie Wytwórnia. Dla niezorientowanych — City Bum Bum to zespół grający tradycyjną muzykę Afryki Zachodniej na bębnach djembe i dundun (głównie, ale nie wiem, czy tylko), z siedzibą z Łodzi. Zespół, założony przez Wojtka Pęczka, fantastycznego człowieka z wyraźnym ADHD ;), współpracuje z rdzennymi afrykańskimi muzykami i dokształca się na miejscu w Afryce, głównie w Gwinei. W Polsce nie tylko wystepuje, ale także prowadzi warsztaty (w których miałam przyjemność uczestniczyć) i regularne zajęcia (o których po tym koncercie zaczęłam marzyć). Skupia naprawdę wspaniałych ludzi, pełnych energii w sposób prawie zatrważający ;) — koncert trwał ponad 4 godziny, a Wojtek i Sylwia nie dostali nawet zadyszki.

Koncert rozpoczął się od przeglądu grup uczących się gry na djembe. Zaczęło się od międzynarodowego projektu — w jednej grupie znaleźli się ludzie z m.in.  Polski, Litwy, Irlandii i Austrii. Język bębnów okazał się ponadkulturowy, a uczestnicy grając rytmy charakterystyczne dla swoich narodów, stworzyli naprawdę rewelacyjną "afrykańską" muzykę. Później, w czasie przeglądu grup regularnych, wzruszył mnie widok dystyngowanej siwowłosej pani w okularach z zapalem walącej w bęben — mam nadzieję, że za jakiś czas nie skapcanieję na kanapie (z książką, hehe), tylko też nadal będzie mi się chciało. W jednej grupie był ojciec z nastoletnim synem — wspólna pasja jako, moim zdaniem, doskonały sposób na zacieśnianie miedzypokoleniowej więzi.

W części finałowej, udział poza City Bum Bum wzięły także polskie grupy Konoba z Warszawy i Foliba z Wrocławia oraz kilka pięknych dziewcząt tańczących taniec afrykański. Gwiazdami wieczoru byli: Seckou Keita z Senegalu, grający na korze, oraz śpiewaczka i tancerka Fanta Konate z Gwinei. Przepięknej muzyki Seckou Keita mozna posłuchać np. tutaj, a fragmentu sobotniego występu Fanty tu. Fanta prowadzi też w dniach 28-30 czerwca warsztaty tańca afrykańskiego. Przy okazji dowiedziałam się, że w niedzielę odbyły się pierwsze od dawna wolne wybory w Gwinei, więc oczywiście trzymam kciuki, żeby wynik byl jak najbardziej korzystny dla tego kraju.

Urodziny City Bum Bum, jak to urodziny, odbywają się co rok, mam nadzieję, że zespół będzie grał nam jeszcze długie lata, więc wszystkim, którzy nie mieli okazji widzieć go w akcji, polecam przybycie za rok.

wtorek, 29 czerwca 2010, lilybeth

Polecane wpisy

kontakt: edytamo@gmail.com


Klasyka Młodego Czytelnika Spis moli


Co czytać?

Lubię czytać


Fight World Hunger