Blog > Komentarze do wpisu
Jubileusz mistrza

fot. Wojciech Grzędziński

Mrożek to jeden z bardzo niewielu uwielbianych przeze mnie polskich pisarzy. Zaczęłam go czytać jeszcze jako nastolatka i już wtedy jego trafne obserwacje w połączeniu z absurdalnym humorem bawiły mnie do łez. Wieść o 80. urodzinach twórcy przypomniała mi, że warto by sięgnąć z powrotem do klasyki, nadrobić to czego nie czytałam, odświeżyć to, co już znam (powieść "Maleńkie lato", opowiadania i dramaty — polecam "Męczeństwo Piotra O'Heya" o tragikomicznych komplikacjach w życiu rodziny, w której łazience zalągł się tygrys). Żałuję tylko, że nigdy jego dramatów nie widziałam na scenie.

Z okazji 80 urodzin Sławomira Mrożka przygotowano fetę w Warszawie i Krakowie w postaci festiwalu "Mrożek na XXI wiek” w dniach 23-26 września. Przewidziane są wydarzenia teatralne, wystawy, konkursy dla młodzieży i nauczycieli. Na razie niestety nie ma jeszcze zbyt dokładnych informacji, a pobieżne wyglądają tak:

23 IX

Konferencja prasowa i prezentacja Dziennika w Instytucie Teatralnym w Warszawie
Wieczór urodzinowy Sławomira Mrożka w Teatrze Współczesnym w Warszawie

24 IX

Finał ogólnopolskich konkursów dla młodzieży i nauczycieli — Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie

25 IX

Spotkanie z udziałem Sławomira Mrożka w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie

26 IX

„Wielkie Tango” na Rynku Głównym w Krakowie.

Przy okazji Festiwalu ukaże się także kilka publikacji:

  • we wrześniu - pierwszy z trzech tomów „Dziennika” Sławomira Mrożka za lata 1962–1969,  "pisany przez kilkadziesiąt lat, w trzydziestu kilku miastach, kilkunastu krajach i na trzech kontynentach";
  • w październiku - Noir Sur Blanc wyda nieznane utwory sceniczne  Mrożka p.t. „Sztuki odnalezione – małe i mniejsze";
  • w listopadzie - Wydawnictwo Literackie opublikuje czwarty tom korespondencji Mrożka, tym razem z Erwinem Axerem. (Zawsze mnie zastanawia, co będzie za jakieś 50 lat, kiedy korespondencja listowa wymrze do reszty. Będą publikować maile? A może wtedy już niczego nie będą publikować, bo wszystko będzie elektroniczne i będą po prostu udostępniać w Internecie konta mailowe sławnych ludzi? Straszny pomysł. ;))

Kilka linków:

Strona Sławomira Mrożka

Strona Festiwalu (są tam propozycje konkursów dla uczniów i warszatów dla nauczycieli i bibliotekarzy, jeśli ktoś chciałby wziąć udział)

Opowiadanie Słoń czytane przez autora

Fragmenty "Dziennika" do poczytania

Fragment "Dziennika" do posłuchania

środa, 30 czerwca 2010, lilybeth

Polecane wpisy

kontakt: edytamo@gmail.com


Klasyka Młodego Czytelnika Spis moli


Co czytać?

Lubię czytać


Fight World Hunger